هفته فرهنگی ایران و بلغارستان در هر دو کشور برگزار می‌شود

مهر ۸, ۱۳۹۶

[ad_1]

براساس خبرها به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی در دیدار با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان بلغارستان بر توسعه روابط فرهنگی دو کشور با توجه به زمینه‌های مشترک نژادی دو ملت تاکید کرد. همچنین در این دیدار برگزاری هفته فرهنگ بلغارستان در ایران و هفته فرهنگ ایران در بلغارستان مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

در ادامه این دیدارها رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رئیس فرهنگستان علوم بلغارستان دیدار و بر تقویت تعاملات فرهنگی دو کشور تاکید کرد. بروجردی همچنین با رییس دانشگاه صوفیه دیدار کرد.

وی در این دیدار کتابخانه ملی را نهادی برای عرضه دانش پژوهشگران به جامعه دانست و تاکید کرد این دانش است که زمینه رشد و تعالی جامعه را فراهم می‌آورد. وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: تعاملات علمی و فرهنگی دانشگاه صوفیه و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به‌ویژه در حوزه مطالعات خاورمیانه و ایرانشناسی فرصتی برای شناخت بیشتر مردم دو کشور را فراهم آورد.

رئیس دانشگاه صوفیه هم در این دیدار با تاکید بر تقویت ارتباطات فرهنگی گفت: معرفی تمدن ایران زمین به مردم کشورمان موجب افتخار است. وی همچنین بر مشارکت دانشگاه صوفیه درهمایش‌ها و سمینارهای تخصصی سازمان اسناد در حوزه ایرانشناسی تاکید و از این موضوع ابراز خرسندی کرد.

بروجردی همچنین در دیدار با رئیس دانشگاه کتابداری و فناوری اطلاعات بر تعامل علمی دو نهاد علمی در حوزه تبادل استاد و دانشجو تعریف زمینه‌های جدید پژوهشی مشترک و برگزاری کارگاهها و سمینارها تاکید کردند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین در دانشگاه کتابداری و فناوری اطلاعات بلغارستان با هیات رئیسه این دانشگاه دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار رسمی پس از پخش سرود ملی دو کشور پروفسور استویان رئیس دانشگاه کتابداری و فناوری اطلاعات مذاکره با هیات ایرانی را افتخار دانست و بر اهمیت جایگاه تمدن ایران زمین در تمدن جهانی به سخنرانی کرد.

بروجردی ضمن تشکر از دعوت مقامات دانشگاه کتابداری و فناوری اطلاعات گفت: ما از سرزمین صلح ودوستی می‌آییم و در سایه آرامش است که بشریت می‌تواند به یافته‌های علمی دست یابد.

مشاور رئیس جمهور در ادامه بر تعامل علمی و فرهنگی دو نهاد علمی تاکید و اضافه کرد: می‌توانیم در حوزه‌های تبادل استاد و دانشجو، تعریف زمینه‌های جدید پژوهشی مشترک و برگزاری کارگاه‌ها و سمینارها با یکدیگر همکاری کنیم.

در پایان این نشست پروفسور استویان به نمایندگی از دانشگاه کتابداری و فناوری اطلاعات بلغارستان دیپلم افتخار دانشگاه را به دکتر بروجردی اعطا کرد.

همچنین بروجردی، مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با پروفسور باشیدا، رئیس آکادمی علوم بلغارستان گفت: یکی از وظایف کتابخانه ملی گردآوری دانش و گردهمایی دانشمندان در علوم و به‌ویژه علوم انسانی و ایرانشناسی است.

پروفسور باشیدا رئیس فرهنگستان علوم بلغارستان به ارتباطات گسترده با دانشمندان ایرانی اشاره کرد و موفقیت ایرانیان در المپیادها را نشانه حمایت دولت از علم دانست و ابراز امیدواری کرد که در کشور بلغارستان نیز چنین توفیقات و سیاستگذاری‌هایی حاکم شود.

اشرف بروجردی در دیدار با جانشین رئیس کمیسیون فرهنگ و مطبوعات پارلمان بلغارستان به ریشه‌های نژادی مشترک دو کشور اشاره کرد و گفت: برگزاری رویدادهایی که بستر فهم و شناخت دو ملت را از یکدیگر تعمیق بخشد باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین پیشنهاد می‌کنم با توجه به نیاز دو جامعه به معنویت، هفته فرهنگ دو ملت را برگزار کنیم.

خانم جییانا سواتوا ضمن استقبال از برگزاری فرهنگ دو ملت در دو کشور تعامل فرهنگی را پیشران تعامل سیاسی و اقتصادی کشورها دانست و به سابقه ١٢٠ سال دیپلماسی و ٧٠ سال تعاملات فرهنگی دو کشور اشاره کرد گفت: آثار هنری ادیبان و هنرمندان ایران به‌ویژه شاعران و سینماگران جذابیت بسیاری برای مردم بلغارستان دارد.

بروجردی در پایان سفر ضمن بازدید از دفتر رایزنی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان با زبان آموزان زبان فارسی این دفتر دیدار و گفتگو کرد.

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn

Tags ;

Leave a Comment

Please keep in mind that comments are moderated and rel="nofollow" is in use. So, please do not use a spammy keyword or a domain as your name, or it will be deleted. Let us have a personal and meaningful conversation instead.