نیازمند حساسیت بیشتر رسانه‌ها برای عیان‌تر شدن شرایط فرهنگی هستیم

آبان ۷, ۱۳۹۶

[ad_1]

طبق اخبار رسیده، نشست خبری سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعدازظهر امروز یکشنبه هفتم آبان ماه در مصلی امام خمینی (ره) محل برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها برگزار شد.

صالحی نمایشگاه مطبوعات را ضیافت باشکوه اهالی رسانه توصیف کرد و با اشاره به اینکه این رویداد می تواند خطوط ارتباطی میان رسانه ها و همچنین میان رسانه ها با مردم را تقویت کند از دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه سپاسگزاری کرد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شورای برنامه ریزی تشکل های نشر در نمایشگاه کتاب تهران گفت: پس از نمایشگاه کتاب تهران ما به دنبال این بودیم زمینه های اجرای آینده این نمایشگاه را فراهم کنیم بر اساس آنچه در سال ۹۶ اتفاق افتاد و شورای تشکل های نشر نامه ای به وزارت ارشاد نوشتند و تشکل خود را به  عنوان تشکل های مجری نمایشگاه، معرفی کردند تا واگذاری  امور نمایشگاه به صنف از طریق آنها انجام شود، گفتگوهایی آغاز شد.

صالحی گفت: با توجه به نامشخص بودن وضعیت فعالیت من در معاونت فرهنگی در ماه های گذشته و تا حدودی نامشخص بودن وضعیت برخی مسائل مرتبط با نمایشگاه کتاب، تاخیری در این گفتگوها رخ داد  تا اینکه در همین اواخر نمایندگان تشکل های نشر برای شورای برنامه ریزی نمایشگاه معرفی شدند.

وزیر ارشاد گفت: از سوی دیگر منتظر بودیم بحث تعیین معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد به نتیجه نهایی برسد که با معرفی آقای جوادی این مساله هم برطرف شد و طبعا بحث ریاست نمایشگاه هم مشخص شده است. به زودی شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران هم مشخص خواهند شد.

صالحی در خصوص آخرین وضعیت تعیین مکان نمایشگاه آتی کتاب تهران هم گفت: ما در این زمینه با مسئولان مربوطه در شهرداری تهران گفتگوها و مکاتباتی داشته ایم و خود من هم با آقای نجفی گفتگوهایی انجام داده ام و مصمم هستیم پاسخ نامه مان را از شهرداری تهران دریافت کنیم.

وی در عین حال طولانی شدن این موضوع را با توجه به اینکه زمان زیادی از استقرار مجموعه جدید در شهرداری تهران نمی گذرد، طبیعی دانست اما در عین حال ابراز امیدواری کرد که در آینده نه چندان دور وضعیت برگزاری نمایشگاه هم مشخص شود.

صالحی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که خواستار توضیحات وزیر ارشاد در مورد علت انتقال میزبانی جشنواره ملی خلیج فارس از بوشهر به هرمزگان شد، گفت: من این موضوع را پیگیری می کنم تا ببینم عوامل این جابجایی چه بوده و بعد در خصوص آن اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بی توجهی به اصحاب فرهنگ و هنر در شهرستان ها و نگاه تمرکزگرایانه به این مساله گفت: متاسفانه نگاه اهالی فرهنگ و هنر  چه در شهرستان های بزرگ و چه در شهرستان های کوچک، عمدتا به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و شهرستان هاست و این در حالی است که شرایط این ادارات چه از لحاظ زیرساختی و چه از حیث منابع مالی بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است.

وی گفت: من گاهی می بینم در حوزه هایی مثل بهداشت و مدرسه ها، رسانه ها این حساسیت را نشان می دهند و به کمک می آیند به خاطر منابع نه چندان مناسبی که ما در حوزه های خدمات بهداشتی و آموزشی ارائه می کنیم اما در حوزه وزارت ارشاد که متولی بحث سیاست، حمایت و نظارت در حوزه فرهنگ وهنر است، به نظر می رسد ما نیازمند چنین نگاه رسانه ای هستیم تا این شرایط عیان تر و عریان تر شود.

صالحی اضافه کرد: گاه برخی از شهرستان های ما با رقم های مالی که اصلا به چشم نمی آید، از یک مرجعیت فرهنگی و هنری در استان خودشان برخوردار می شوند به نظر می آید نگاهی که رسانه ها در زمینه ارتقای سهم منابع بهداشتی و  آموزشی داشته اند باید در حوزه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تسری پیدا کند.

وی ادامه داد: من بارها گفته ام ایران تهران نیست اما اگر می خواهیم نیروهای فرهنگی و هنری مان در شهرستان ها بمانند و به دیار خود خدمت کنند باید در آنها روحیه امید ایجاد کنیم و از سوی دیگر منابع مالی لازم در این حوزه ها به آنها اختصاص یابد. رسانه ها می توانند مدیران را متقاعد کنند همانطور که فضای مخروبه یک مدرسه یا بیمارستان آزاردهنده است، فضای مخروبه اماکن فرهنگی و هنری هم آزاردهنده است.

صالحی در این رابطه اضافه کرد: اگر در یک روستا کوچک مدرسه نباشد، فریادها شنیده می شود اما در شهرهایی که سینما نداریم و سالن تئاتر نداریم، باید صدای دغدغه مندان آن شهرها هم منتقل شود و مدیران هم بیش از پیش به این صداهای خاموش توجه کنند.

وزیر ارشاد درباره آخرین وضعیت لایحه سازمان نظام رسانه ای هم در دولت گفت: این لایحه در جلسه اخیر هیات دولت در روز چهارشنبه هفته گذشته مطرح شد. برای بررسی این لایحه پیشتر در کمیسیون های فرهنگی و فرعی دولت بررسی های کارشناسانه انجام شده است در حال حاضر هم این لایحه در دسترس رسانه ها قرار گرفته است تا همانطور که معاون اول رئیس جمهور گفت از نظرات اصحاب رسانه هم در مورد آن بهره برداری لازم انجام شود.

به گفته صالحی، رویکرد این لایحه ورود صنف مطبوعات و رسانه به حوزه خودشان و کاهش تصدی گری دولت در این زمینه است و این امیدواری وجود دارد که با گفتگوهایی که در رسانه ها در این رابطه انجام می شود، لایحه ای جامع به مجلس تقدیم شود تا به توسعه رسانه ها کمک کمند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره علت برگزار نشدن جشنواره های ملی و منطقه ای در حوزه فرهنگ و هنر در شیراز هم گفت: یکی از بحث هایی که در زمینه سند توسعه ای استان ها داریم این است که چه نوع جشنواره ها و حرکت های عمومی می تواند در هر استان اتفاق بیفتد. ما در طرحواره ای که برای سندهای فرهنگی دنبال می کنیم به این متغییر که قابلیت هر استان در این زمینه ها چیست، توجه می کنیم.

وی اضافه کرد: استان فارس طبیعتا در حیطه هایی قابلیت های قابل توجهی دارد و ما افتخار می کنیم از سرزمین حافظ و سعدی هستیم. به نظر می رسد می توان بحث برگزاری جشنواره های ملی را در استان فارس در اولویت توجه قرار داد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تقویت گردشگری فرهنگی و ادبی هم گفت: یکی از ایده هایی که من در زمان مسئولیتم و در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد دنبال می کردم، موضوع گردشگری فرهنگی و ادبی بود؛ ایران به خاطر انبوه مفاخر کهن و معاصر خود در این حوزه، ظرفیت های خوبی هم در بحث توریسم داخلی و هم توریسم خارجی دارد.

وزیر ارشاد ادامه داد: ما در همان زمان هم قدم هایی را در این رابطه برداشتیم که این گام ها باید با کمک سازمان میراث فرهنگی و ادارات کل ارشاد ما فعال تر شود تا ما بتوانیم با شناخت مفاخر فرهنگی هر استان و یافتن پتانسیل های گردشگری استان ها فرصت های ارتباطی را میان توریست های داخلی و خارجی با این اماکن  فراهم کنیم.

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn

Tags ;

Leave a Comment

Please keep in mind that comments are moderated and rel="nofollow" is in use. So, please do not use a spammy keyword or a domain as your name, or it will be deleted. Let us have a personal and meaningful conversation instead.