فرهنگ معین، تنها فرهنگ واژگان نیست

تیر ۳۱, ۱۳۹۶

[ad_1]

براساس خبرها به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری به مناسبت بزرگذاشت استاد معین، پیامی منتشر کرده؛ در متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

«مفاخر و بزرگان فرهنگ و ادب ایران زمین، سرمایه­ های گرانقدری هستند که تجلیل و بزرگداشت آنان زمینه­ ساز حیات فرهنگی در جامعه است. لازمه تداوم حیات و زیست فرهنگی، توجه به ریشه ­های فرهنگی و الگوسازی برای نسل جوان و آینده است. در میان این گنجینه ­ها و ذخائر فرهنگی و ادبی، نام و یاد بزرگانی چون دکتر محمد معین ماندگار و درخشان بوده و خواهد بود.

دکتر محمد معین  شخصیتی است فرهیخته که عمر ارزشمند خود را وقف علم و معرفت نمود و به شکرانه عنایتی که خداوند در این مسیر به وی داشت، منشأ آثار گرانقدر و ماندگار در عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین شد.

کارنامه پربار این بزرگ­مرد ایران­ زمین و این فرزند شایسته گیلان، چنان درخشان و پربار است که به سادگی از کنار آن نمی­ توان عبور کرد، آثاری که هریک حائز ارزش و اعتبار علمی و ادبی بسزایی است.

فرهنگ معین، اثرمانای به یادگار مانده از دکتر محمد معین، تنها فرهنگ واژگان نیست، بلکه فرهنگ تحقیق و دانش­ پژوهی است و فرهیختگان، اهل قلم و پژوهندگان دیرسالی است که از این اثر جاودان بهره می ­جویند. اگرچه فرهنگ ­نویسی و دانشنامه نگاری عرصه ­ای پویا است همگام و همراه تغییر و تحول در دانش بشری، نیازمند به روزرسانی است، پیشرو بودن مرحوم دکتر معین در استفاده از روش ­های علمی و دقیق، نه تنها مانع از کهنگی آثار وی شده، بلکه آثار ماندگار این فرزانه سترگ، پایه و مبنایی برای تحقیقات آیندگان شده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مفتخر است که در مراسمی با حضور بزرگان و اهالی فرهنگ و ادب از مقام رفیع این چهره تابناک فرهنگ و ادبیات ایران تجلیل می­ کند، تا علاوه بر بزرگداشت آن ادیب فرهیخته، محفلی برای تبادل­نظر و گفتگو برای استادان، عالمان و فرهیختگان مهیا کند.

ضمن تشکر و قدردانی از دست­اندرکاران برگزاری این همایش، امیدوارم جامعه علمی و دانشگاهی در بزرگداشت این مفاخر که سرمایه­ های بی­ بدیل فرهنگی هستند، فعال و با نشاط حضور یابند و شاهد ظهور اندیشمندان و فرهیختگان در آینده این سرزمین باشیم.»

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn

Tags ;

Leave a Comment

Please keep in mind that comments are moderated and rel="nofollow" is in use. So, please do not use a spammy keyword or a domain as your name, or it will be deleted. Let us have a personal and meaningful conversation instead.